منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • آموزش بازیابی سیستم در لینوکس (10 ابزار مفید)

آموزش بازیابی سیستم در لینوکس (10 ابزار مفید)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش بازیابی سیستم در لینوکس (10 ابزار مفید)

هیچ بازیابی سیستمی به طور مستقیم در لینوکس وجود ندارد. در واقع، هیچ گزینه ای برای پشتیبان گیری در میان گزینه های مختلف منو در سیستم عامل لینوکس پیدا نمی کنید. آیا این بدان معنی است که ما باید انتظار داشته باشیم که داده های خود را از دست بدهیم؟

پاسخ این سوال منفی است! لینوکس به عنوان یک سیستم عامل متن باز، ابزارها و برنامه های مختلفی دارد که می تواند برای نیازهای مختلف کاربران مورد استفاده قرار گیرد. برخی از این ابزارها نرم افزار بازیابی سیستم لینوکس هستند.

در این مقاله در وبلاگ پارس پک قصد داریم روش های بازیابی سیستم در لینوکس را بررسی کرده و نرم افزارهای پشتیبان گیری از سرورهای لینوکس از جمله Snapshot Preparation Tools، TAR، CPIO، DD و SCP را معرفی کنیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آموزش بازیابی سیستم در لینوکس

سرورها معمولاً برای ذخیره اطلاعات مهم استفاده می شوند. به همین دلیل، پشتیبان گیری از این اطلاعات را نباید دست کم گرفت. در کنار مزایای آن، اگر لینوکس را به عنوان سیستم عامل سرور خود انتخاب کنید، احتمالا با مشکلاتی نیز مواجه خواهید شد. یکی از این مشکلات عدم وجود System Restore در لینوکس است. بنابراین کاربران لینوکس با استفاده از ابزارهای خارجی سعی در حل این مشکل دارند. در ادامه نحوه انجام بازیابی سیستم در لینوکس را می آموزیم و ده روش و ابزار متداول برای بازیابی سیستم در لینوکس را بررسی می کنیم.

بازیابی سیستم آموزشی در لینوکس

آموزش بازیابی سیستم لینوکس

1. قیر

نرم افزار TAR برای فشرده سازی و آرشیو فایل ها استفاده می شود. همچنین این ابزار به کاربر کمک می کند تا چندین فایل را ادغام کرده و در فضای کمتری ذخیره کند. برخی از گزینه هایی که TAR در اختیار کاربر قرار می دهد عبارتند از:

-Cیک مجموعه جدید ایجاد کنید
-Vخروجی محبوب را ارائه دهد
-افتعریف فایل آرشیو استفاده شده
-چایلیست کردن فایل ها در آرشیو
-ایکسحذف پشتیبان
-Zتبدیل به فایل فشرده

بازیابی سیستم در لینوکس با استفاده از TAR

نسخه های پشتیبان تهیه شده با TAR در قالب های tar، gzip و bzip هستند. برای بازیابی سیستم در لینوکس دستور زیر را اجرا کنید:

پشتیبان ایجاد کنید
# tar -cvf backup_name.tar /home/user
ایجاد نسخه پشتیبان به عنوان tar.gz
# tar -cvfz backup_name.tar.gz /home/user
حذف فایل های پشتیبان از یکدیگر
# tar --exclude file.txt --exclude file.sh -cvfz backup_name.tar.gz
استخراج محتوا از نسخه پشتیبان
# tar -xvfz backup_name.tar.gz /backup/directory/file.txt
آرشیو فایل های پشتیبان با فرمت gzip بر روی سرور
sudo tar –cvpzf backup_name.tar.gz –exclude=/home/server/backup.tar.gz –one-file-system

برای بازیابی اطلاعات پشتیبان‌گیری شده از سرور لینوکس، به سادگی از دستور زیر استفاده کنید:

# tar -xvpf /media/your_harddisk/backup.tar.gz

شیفت زمانی 2

اگر قصد دارید از اوبونتو بک آپ بگیرید، یکی از رایج ترین گزینه ها احتمالاً ابزار TimeShift است. این ابزار برای System Restore در لینوکس ساخته شده است و مشابه System Restore در ویندوز است. یکی از ویژگی های خوب TimeShift رابط کاربری ساده آن است.

بازیابی سیستم در لینوکس از طریق این نرم افزار با گرفتن عکس از فایل ها و اطلاعات موجود انجام می شود. اما چگونه؟ قبل از هر چیز دیگری، باید TimeShift را نصب کرده باشید. برای نصب آن در اوبونتو از این دستور استفاده کنید:

sudo apt-add-repository ppa:teejee2008/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install timeshift

همچنین برای نصب Timeshift بر روی توزیع‌های لینوکس غیر از فدورا، CentOS، RHEL و اوبونتو، از دستور زیر استفاده کنید:

sudo dnf install timeshift

پس از نصب و اجرا، نرم افزار شروع به جستجوی فایل ها و دایرکتوری های سیستم می کند. این فرایند ممکن است چند دقیقه طول بکشد. پس از اتمام مراحل جستجو می توانید با کلیک بر روی گزینه Backup از فایل های موجود نسخه پشتیبان تهیه کنید. برای بازیابی اطلاعات پشتیبان از گزینه Restore استفاده کنید. اسنپ ​​شات های ایجاد شده با TimeShift در مسیر /timeshift/snapshots و به ترتیب تاریخ پشتیبان ذخیره می شوند.

یکی از ویژگی های مفید این ابزار، پشتیبان گیری خودکار از اوبونتو و سایر توزیع های لینوکس است. برای فعال کردن آن به قسمت تنظیمات رفته و بازه زمانی مورد نظر را برای تولید خودکار عکس فوری (بازه هایی مانند روزانه، هفتگی و ماهانه) تنظیم کنید. همچنین می توانید در زمان دلخواه خود به صورت دستی یک عکس فوری بگیرید. با تنظیم زمان بندی برای این نرم افزار می توانید به صورت خودکار عکس های قدیمی قدیمی را نیز حذف کنید. ویژگی دیگر امکان انتخاب و سفارشی سازی فایل ها و دایرکتوری هایی است که قرار است از آنها بک آپ گرفته شود. این از طریق گزینه های پیشرفته در دسترس است.

آموزش بازیابی سیستم در لینوکس

آموزش بازیابی سیستم در لینوکس

برا 3

Bera یک نرم افزار بازیابی سیستم در لینوکس است. این ابزار به دلیل دقت، سرعت، امنیت و قابلیت شخصی سازی اطلاعاتی که باید پشتیبان گیری شود، انتخاب بسیار مناسبی است. با کمک Bera می توانید فایل ها و پوشه ها را برای پشتیبان گیری انتخاب کنید و داده های پشتیبان را از یک سرور به سرور دیگر منتقل کنید و آنها را بازیابی کنید. شایان ذکر است که Bera از SSH برای انتقال امن داده ها بین دو سرور استفاده می کند. به همین دلیل ممکن است این نرم افزار بهترین گزینه برای System Restore در لینوکس باشد.

CPIO.4

Cpio دستگاهی است که برای ذخیره سازی داده ها استفاده می شود. همچنین با کمک آن می توانید فایل های آرشیو را کپی و به فضای دیگری انتقال دهید. برای ایجاد نسخه پشتیبان با کمک cpio کافیست دستور زیر را اجرا کنید:

#ls  file *  /cpio  -acvf  >/root/backup.cpio

علاوه بر این، برای مشاهده محتویات فایل آرشیو، می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

#cpio -it </root/backup.cpio
#cpio -it -I /root/backup .cpio

در نهایت برای بازیابی اطلاعات پشتیبان این دستور را اجرا کنید:

#cpio  -icuvd  </root/backup.cpio

بازگشت به زمان 5

یکی دیگر از ابزارهای مفید برای بازیابی سیستم در لینوکس، به ویژه برای پشتیبان گیری از اوبونتو، Back in Time است. در واقع، با Back in Time می‌توانید از داده‌های خود (به صورت دستی یا با تنظیم پیش‌فرض) عکس‌های فوری بگیرید و آنها را در حافظه‌های خارجی مانند هارد اکسترنال با روش پشتیبان‌گیری ذخیره کنید. سایر مزایای استفاده از بازگشت به زمان عبارتند از:

 • فاصله تولید عکس فوری را به صورت دستی یا پیش فرض انتخاب کنید
 • تنظیم فاصله زمانی برای حذف خودکار عکس های فوری قدیمی
 • برای جلوگیری از حذف خودکار، چند عکس فوری را انتخاب کنید
 • ایجاد عکس های فوری فقط در صورت تغییر در فایل های موجود
 • امکان پشتیبان گیری از کل سیستم

برای نصب این ابزار کافیست دستور زیر را اجرا کنید:

sudo add-apt-repository ppa:bit-team/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install backintime-qt4

rsnapshot 6

اگر به دنبال ابزاری برای بازیابی سیستم در لینوکس هستید، Rupshot گزینه خوبی است. این ابزار تقریباً روی تمام توزیع‌های لینوکس کار می‌کند و به کاربر کمک می‌کند تا از داده‌های خود یک عکس فوری بگیرد. برای نصب آن باید دستور زیر را اجرا کنید:

rsnapshot configtest
rsnapshot -t hourly

ابهام 7

Obname یکی دیگر از ابزارهای بازیابی سیستم همه در یک برای لینوکس است. پس از نصب، این ابزار یک نسخه پشتیبان کامل از اطلاعات شما ایجاد می کند و سپس با کمک Snapshot سعی می کند این اطلاعات را تکمیل کند و داده های تغییر یافته را به محتوای قبلی اضافه می کند. یکی دیگر از ویژگی های این ابزار امکان ذخیره داده ها از نسخه های پشتیبان بر روی سرور شما یا سرور راه دور دیگر است.

8.DD (مخفف Disc to Disc)

این روش به شما کمک می کند تا یک نسخه پشتیبان از اطلاعات را در یک قسمت در قسمت دیگر نگه دارید. برای این کار کافی است آموزش بازیابی سیستم در لینوکس را دنبال کنید:

#dd   if=source_partition  of=destination_partition

در این دستور if مکان اصلی ذخیره سازی داده ها و of خواهد بود مقصد ذخیره سازی داده های پشتیبان. در نهایت برای بازیابی اطلاعات از یک قسمت به قسمت خالی دیگر از این دستور استفاده کنید:

#dd   if=destination_partition of=another_empty_partition

SCP 9. (مخفف کپی امن)

SCP برای کپی داده ها از یک سیستم لینوکس یا یونیکس به سیستم دیگر و برای انتقال داده ها بین دو میزبان راه دور استفاده می شود. سایر ویژگی های SCP عبارتند از:

 • کپی کردن فایل های دستگاه در همان دستگاه
 • اطلاعات را از دستگاه محلی به دستگاه راه دور و بالعکس کپی کنید
 • کپی داده ها بین دو سرور راه دور

البته، شما باید مجوز کار با SCP را داشته باشید. گرفتار:

 • اجازه کپی فایل ها در سیستم مقصد
 • دسترسی و نگهداری حساب کاربری در سیستم مقصد
 • دسترسی به سیستم مبدا و اجازه فعالیت در سیستم مقصد

پس از بررسی و اطمینان از وجود این مجوزها، می توانید شروع به بازیابی سیستم در لینوکس کنید. برای کپی فایل ها از سرور محلی به سرور راه دور، از دستور زیر استفاده کنید:

#scp filename [email protected]:/root

اگر می خواهید داده ها را از یک سرور راه دور به یک سرور محلی کپی کنید، این دستور برای شما مفید خواهد بود:

#scp  [email protected]:/root/backup*

علاوه بر این، برای کپی کردن دایرکتوری، از این دستور استفاده کنید:

#scp –r directory [email protected]: /root

برای بهبود عملکرد، می توانید از Blowfish یا ArcForce برای رمزگذاری استفاده کنید. دستور انجام این کار این است:

#scp   -c  blowfish filename  [email protected]:

در نهایت از دستور زیر برای تنظیم شماره پورت استفاده کنید:

#scp -p  xxxx   backup_file  [email protected]:/tmp

حال اگر می خواهید System Restore و Restore را در لینوکس انجام دهید باید از نرم افزار TimeShift استفاده کنید. پس از نصب و اجرا، می توانید اطلاعات را از قسمت Restore بازیابی کنید.

برای اطلاع از انواع توزیع ها، مزایا، برنامه ها، بخش های مختلف و نحوه نصب لینوکس مقاله زیر را مطالعه کنید.

لینوکس چیست؟

Chronopet 10

Chronopet یکی دیگر از ابزارهای بازیابی سیستم در لینوکس است که برای پشتیبان گیری از اوبونتو نیز مناسب است. این ابزار ترکیبی از روش های اسنپ شات و پشتیبان گیری است که در هر دو توزیع فدورا و دبیان کار می کند. عملکرد این ابزار شبیه به Back in Time است و با کمک آن می توانید اسنپ شات ایجاد شده را در حافظه خارجی ذخیره کنید.

برای بازیابی اطلاعات کافی است به محل ذخیره snapshot مراجعه کرده و فایل مورد نظر را بازیابی کنید. نکته مهم در مورد این ابزار رابط کاربری بسیار ساده آن است. فراموش نکنید که Chronopet ابزار چندان مناسبی برای بازیابی کل سیستم نیست. بنابراین، از آن برای پشتیبان گیری از فایل ها استفاده کنید.

خرید سرور لینوکس

نتیجه

بازیابی سیستم در لینوکس یکی از دغدغه های اصلی کاربران این سیستم عامل است. زیرا هیچ راه مستقیمی برای بک آپ گرفتن از سرور لینوکس وجود ندارد و در عوض باید از ابزارها و نرم افزارهای مختلف استفاده کنید. نحوه کار این دستگاه ها نیز متفاوت است. برخی از آنها به پشتیبان گیری کمک می کنند و برخی از آنها عکس های فوری از داده های مورد نظر ارائه می دهند و آخرین مورد ترکیبی است.

در این مقاله از وبلاگ پارس پک سعی کردیم ده مورد از بهترین و ساده ترین روش های تهیه نسخه پشتیبان از لینوکس را ارائه کنیم و نحوه کار با هر کدام را به اختصار آموزش دهیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهامی در مورد این موضوع، آن را در قسمت نظرات بپرسید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

1. در فرآیند کار با تجهیزات DD منابع If و K چیست؟

اگر مکان اصلی ذخیره سازی داده است و از مقصد ذخیره سازی داده های پشتیبان است.

2. بهترین ابزارهای عکس فوری برای لینوکس کدامند؟

 • تغییر زمان
 • به عقب در زمان
 • عکس فوری
 • obname (ترکیبی از پشتیبان گیری و عکس فوری)
 • chronopete

3. برای پشتیبان گیری و انتقال امن اطلاعات بین دو سرور از چه نرم افزاری در لینوکس استفاده کنیم؟

با کمک Bera می‌توانید فایل‌ها و پوشه‌هایی را برای تهیه نسخه پشتیبان و انتقال داده‌های پشتیبان از یک سرور به سرور دیگر و بازیابی آنها انتخاب کنید. Bera از SSH برای انتقال امن داده ها بین دو سرور استفاده می کند.