منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • مقایسه اوبونتو و دبیان؛ کدامیک بهتر است؟

مقایسه اوبونتو و دبیان؛ کدامیک بهتر است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مقایسه اوبونتو و دبیان؛ کدامیک بهتر است؟

مقایسه اوبونتو و دبیان یکی از راه های موثر برای انتخاب بین این دو توزیع مهم سیستم عامل لینوکس است. اگر می خواهید یک سیستم عامل بهینه را بر اساس اهداف و نیازهای خود انتخاب کنید، باید از سیستم عامل های مختلف و ویژگی های آنها آگاه باشید. موضوع این مقاله در وبلاگ پارس پک مقایسه دبیان و اوبونتو است. پس تا آخر با ما باشید.

تفاوت بین دبیان و اوبونتو

دبیان و اوبونتو هر دو توزیع های مهم و شناخته شده سیستم عامل لینوکس هستند که در بسیاری از سرورها و حتی رایانه های شخصی استفاده می شوند. با این حال، این دو توزیع از جهاتی برای استفاده در سرورهای لینوکس یا رایانه های شخصی متفاوت هستند.

1. مقایسه دبیان و اوبونتو از نظر کاربرد

اولین تفاوت بین سیستم عامل دبیان و اوبونتو این است که توزیع دبیان برای استفاده توسط توسعه دهندگان وب حرفه ای طراحی شده است. اگرچه بسیاری از توسعه دهندگان نیز از اوبونتو استفاده می کنند، اما هدف از طراحی این سیستم عامل استفاده از آن در رایانه های شخصی است.

2. مقایسه اوبونتو و دبیان از نظر تعداد به روز رسانی

یکی دیگر از جنبه های تفاوت بین دبیان و اوبونتو به روز رسانی هایی است که برای آنها منتشر شده است. دبیان معمولاً هر چند ماه یک بار یک نسخه پایدار ارائه می دهد که برای به روز رسانی سیستم عامل آن را دانلود و نصب می کنید. اما تعداد آپدیت های منتشر شده برای اوبونتو زیاد است و کاربران این توزیع معمولا باید هر چند هفته یک بار منتظر بروزرسانی جدید این توزیع باشند.

3. مقایسه اوبونتو و دبیان از نظر رابط کاربری

اوبونتو و دبیان از نظر رابط کاربری نیز با یکدیگر متفاوت هستند. دبیان یک رابط کاربری حرفه ای و در عین حال ساده دارد. با این حال، اوبونتو کاربر پسندتر به نظر می رسد. دلیل روشن است؛ زیرا اوبونتو بیشتر برای کاربران عادی طراحی شده است. ناگفته نماند که رابط کاربری دبیان گنوم و رابط کاربری اوبونتو Unity نام دارد.

4. مقایسه دبیان با اوبونتو از نظر مدیریت بسته

هر دو توزیع دبیان و اوبونتو از مدیر بسته APT استفاده می کنند. با استفاده از این مدیریت بسته، می توانید بسته های نرم افزاری خود را نصب، به روز رسانی و حذف کنید.

علاوه بر این، مرکز نرم افزار اوبونتو یک مدیر بسته گرافیکی است که به شما امکان می دهد نرم افزار مورد نیاز خود را از بین صدها برنامه رایگان و پولی موجود در مخازن اوبونتو انتخاب کرده و آن را نصب کنید. شایان ذکر است در این پکیج مدیریتی امکان مشاهده امتیازات داده شده توسط کاربران به نرم افزار وجود دارد.

از سوی دیگر، گنوم دسکتاپ برای توزیع دبیان نیز یک محیط گرافیکی و کاربرپسند به نام مرکز نرم افزار گنوم ارائه می کند، درست مانند مرکز نرم افزار اوبونتو، محیطی را برای یافتن و نصب نرم افزار مورد نیاز شما فراهم می کند.

با همه محبوبیتی که دارند، هر دوی آنها به دلیل استفاده زیاد از منابع سیستم، در بین کاربران حرفه ای لینوکس محبوبیت زیادی ندارند. بهترین گزینه برای هر دوی این ها Gdebi Package Installer است که به شما امکان می دهد فایل هایی با پسوند .deb را با یک رابط گرافیکی نسبتا ساده اما کارآمد نصب کنید.

مقایسه دبیان و اوبونتو
تفاوت بین اوبونتو و دبیان چیست؟

اوبونتو بهتره یا دبیان؟

پس از یادگیری چند نکته در مورد نحوه مقایسه توزیع های اوبونتو و دبیان، بهتر است به نکاتی اشاره کنید که به شما در تصمیم گیری نهایی برای انتخاب توزیع مناسب کمک می کند. برخی از این نکات عبارتند از:

1. تفاوت بین دبیان و اوبونتو از نظر پایداری

اولین تفاوت بین دبیان و اوبونتو پایداری آنهاست. دبیان همیشه به عنوان یک سیستم عامل ساده و در عین حال پایدار شناخته شده است که استفاده از آن را در سرورهایی که به ثبات زیادی نیاز دارند، توجیه می کند. بنابراین اگر کار شما به گونه ای است که به ثبات زیادی نیاز دارید، استفاده از توزیع دبیان را به شما پیشنهاد می کنیم.

2. تفاوت بین اوبونتو و دبیان از نظر به روز رسانی نرم افزار

نکته مهم دیگر در مورد مقایسه دبیان با اوبونتو این است که دبیان به طور کلی به روز رسانی های محدودی را ارائه می دهد. بنابراین، کاربران این توزیع اغلب باید به صورت دستی نرم افزارهای لازم را به روز کنند.

3. تفاوت بین دبیان و اوبونتو از نظر جذابیت بصری

با توجه به تفاوت بین اوبونتو و دبیان برای کاربران عادی، جذابیت بصری محیطی که استفاده می کنند بسیار مهم است. سیستم عامل اوبونتو با رابط گرافیکی Unity محیطی جذاب را به کاربران خود ارائه می دهد.

تفاوت بین دبیان و اوبونتو
دبیان یا اوبونتو؛ کدامیک بهتر است؟

مقایسه اوبونتو و دبیان از نظر استفاده در سرورها

امنیت و ثبات قابل توجه سیستم عامل لینوکس، استفاده از آن را در سرورها بسیار محبوب کرده است. مقایسه دبیان و اوبونتو ممکن است تصمیم گیری در مورد نوع سیستم عاملی که روی سرور خود نصب کنید را برای شما آسان تر کند.

اول از همه باید بدانیم که هر دو توزیع اوبونتو و دبیان قابل نصب بر روی سرور هستند و از نظر عملکرد و امنیت راضی کننده هستند. با این حال، به دلیل ویژگی های امنیتی ساختاری، دبیان یکی از بهترین استانداردهای امنیتی را در بین تمام توزیع های لینوکس دارد.

علاوه بر این، اگر ثبات سیستم عامل را به عنوان هدف در نظر بگیریم، دبیان یکی از توزیع‌های پایدار لینوکس است. بنابراین اگر از توزیع دبیان روی سرور خود استفاده کنید، آپ تایم خوبی خواهید داشت.

شایان ذکر است که استفاده از سیستم عامل دبیان نیز ممکن است محدودیت هایی داشته باشد. به عنوان مثال، برخی از نرم افزارها ممکن است روی این توزیع نصب نشوند یا نصب آن بسیار دشوار باشد. به عنوان مثال، نرم افزار Launchpad در میان سایر سیستم های مدیریت پروژه، به طور خاص برای توزیع اوبونتو طراحی شده است و نصب آن بر روی توزیع دبیان احتمالاً کمی دردسر را برای شما به همراه خواهد داشت.

برای آشنایی با ویژگی ها و انواع نسخه های اوبونتو و مقایسه آن با سایر توزیع های لینوکس، مقالات زیر را مطالعه کنید.

اوبونتو چیست؟

کدام یک برای کاربران خانگی مناسب است؟ دبیان یا اوبونتو؟

سوال دیگری که اغلب هنگام مقایسه اوبونتو و دبیان مطرح می شود این است که کدام یک از این دو توزیع برای کاربران خانگی مناسب تر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اوبونتو اساساً توزیعی است که بیشتر برای کاربران عادی و غیرحرفه ای مناسب است. زیرا توزیعی است که ظاهر گرافیکی کاربرپسندتری دارد و نرم افزارهای بیشتری را پشتیبانی می کند.

از طرف دیگر، اگر کاربری هستید که با مفاهیم سیستم عامل لینوکس و نحوه نصب و پیکربندی نرم افزار آشنایی کامل دارید، احتمالاً ترجیح می دهید از توزیع دبیان در رایانه شخصی خود استفاده کنید. زیرا به شما انعطاف بیشتری در استفاده تجاری می دهد.

در نهایت، باید این واقعیت را نیز در نظر بگیرید که انتخاب هر سیستم عامل و توزیعی به خیلی بیشتر از نیاز شما بستگی دارد. بنابراین در مرحله اول باید نیاز خود را بدانید و سپس سیستم عامل خود را بر اساس آن انتخاب کنید.

اوبونتو را با دبیان مقایسه کنید
اوبونتو یا دبیان؛ کدام یک برای مصارف خانگی بهتر است؟

نتیجه

مقایسه اوبونتو و دبیان، دو توزیع پرکاربرد و محبوب لینوکس، می‌تواند کار انتخاب توزیع مناسب را بسیار آسان‌تر کند. به عنوان یک توضیح کلی، باید نیازهای خود را در انتخاب توزیع مناسب لینوکس در نظر بگیرید. داشتن دانش کلی در این زمینه و بررسی تفاوت های دبیان و اوبونتو می تواند راه خوبی برای این انتخاب باشد. در این مقاله از وبلاگ پارس پاک، دبیان و اوبونتو از جنبه های مختلف با هم مقایسه شده اند.

دبیان و اوبونتو توزیع هایی از سیستم عامل های لینوکس هستند که بدون شک نیازهای کاربران خانگی و کاربران حرفه ای را برآورده می کنند. اما ابتدا باید تفاوت این دو را بدانید.

سوالات متداول

1. در مقایسه اوبونتو و دبیان چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

اگر می خواهید تفاوت های بین دبیان و اوبونتو را بررسی کنید، باید روی عملکردی که از سیستم عامل انتظار دارید تمرکز کنید. به عنوان مثال، انتظارات یک کاربر معمولی از یک سیستم عامل کاملاً متفاوت از انتظارات یک کاربر حرفه ای است. پس از این مرحله باید به ویژگی های هر یک از این دو توزیع توجه کنید و سیستم عامل مناسب خود را انتخاب کنید.

2. توزیع دبیان امن تر است یا اوبونتو؟

به طور کلی، همه توزیع های لینوکس بسیار امن هستند. با این حال، در بین توزیع های لینوکس، این دبیان است که بهترین استانداردهای امنیتی را دارد.

3. کدام توزیع اوبونتو و دبیان برای استفاده در سرور مناسب تر است؟

اگر ثبات و امنیت تنها معیار انتخاب توزیع مناسب برای سرور باشد، دبیان انتخاب ما خواهد بود. با این حال، اگر می خواهید نرم افزاری را روی سرور نصب کنید که به طور خاص برای اوبونتو ارائه شده است یا اگر فقط به استفاده از سیستم عامل فکر می کنید، اوبونتو پیشنهاد بهتری برای شما خواهد بود.

4. آیا استفاده از دبیان و اوبونتو رایگان است؟

بله، هر دو توزیع در پروژه های متن باز تعریف شده اند. به عبارت دیگر، می توانید از هر دوی این توزیع ها به صورت رایگان استفاده کنید.