منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نحوه افزودن و حذف کاربران در اوبونتو 20.04 اوبونتو

نحوه افزودن و حذف کاربران در اوبونتو 20.04 اوبونتو

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نحوه افزودن و حذف کاربران در اوبونتو 20.04 اوبونتو

افزودن و حذف کاربران در اوبونتو یکی از مواردی است که تنها توسط یک مدیر لینوکس قابل انجام است. در اوبونتو، مانند سایر توزیع‌های لینوکس، هر کاربر با سطح دسترسی متفاوت می‌تواند تنظیمات خاصی را از طریق خط فرمان یا از طریق یک رابط گرافیکی (GUI) انجام دهد.

در این مقاله از وبلاگ پارس پک قصد داریم نحوه افزودن و حذف کاربران در اوبونتو را بررسی کنیم. اگر کاربر لینوکس، به خصوص توزیع اوبونتو هستید، مطالعه این مقاله به شما کمک می کند تا نحوه افزودن و حذف کاربران در اوبونتو را بیاموزید.

پیش نیاز افزودن و حذف کاربران در اوبونتو

برای انجام عملیاتی مانند افزودن و حذف کاربران در اوبونتو، نیاز به دسترسی روت به سرور لینوکس دارید. با این حال، انجام تنظیمات با دسترسی روت بسیار حساس است و گاهی اوقات ممکن است برای شما دردسرساز شود. به عبارت دیگر، داستان آرایشگری است که چشم دیگر را می بندد تا ابرو را بردارد.

برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است یک حساب کاربری بدون مجوزهای اضافی ایجاد کنید. سپس، به جای دسترسی ریشه برای کارهایی که به مجوزهای سرپرست نیاز دارند، از امتیازات sudo استفاده کنید. در هر صورت، برای حذف و اضافه کردن کاربران در اوبونتو، به دسترسی ریشه یا امتیازات sudo نیاز دارید.

یک گام مهم در راه اندازی یک سیستم جدید اوبونتو، مدیریت کاربران در اوبونتو است. برای دسترسی، کاربر باید به سیستم اضافه شود. افزودن و حذف کاربران در اوبونتو با رابط های خطی و گرافیکی امکان پذیر است. اگر کاربر جدید اوبونتو هستید، اضافه کردن یا حذف کاربران در اوبونتو با کمک رابط گرافیکی برای شما آسان خواهد بود.

افزودن کاربران به اوبونتو از طریق خط فرمان با دستور Adduser

برای افزودن کاربر به اوبونتو، با استفاده از میانبر صفحه کلید Ctrl+Alt+T، یک خط فرمان باز کنید. اگر به عنوان کاربر اصلی وارد شده اید، می توانید با اجرای دستور زیر یک کاربر جدید ایجاد کنید:

adduser newuser

دستور adduser یک اسکریپت پرل است که اضافه کردن کاربران به اوبونتو را آسان می کند. همانطور که می بینید، استفاده از آن ساده است و چندان پیچیده نیست. همچنین می توانید نام فرد را به جای کاربر جدید وارد کنید. برای درک بهتر به جای newuser از نام parspack استفاده می کنیم.

اگر به عنوان یک کاربر بدون دسترسی ریشه وارد شده اید، می توانید با اضافه کردن دستور sudo به ابتدای خط فرمان یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید:

sudo adduser parspack

خروجی که به شما نشان داده می شود به صورت زیر است:

تولید

افزودن «نام کاربری» کاربر… افزودن «نام کاربری» گروه جدید (1001)… افزودن «نام کاربری» parspack (1001) با گروه «نام کاربری»… ایجاد فهرست اصلی «/home/username»… کپی کردن فایل ها از «/etc/sgel»…

سپس چند سوال از شما پرسیده می شود. شما به سادگی می توانید رمز عبور جدید را وارد کنید. زیرا پاسخ بقیه سوالات اختیاری است. خروجی به این صورت خواهد بود:

تولید

رمز عبور جدید یونیکس را وارد کنید: رمز عبور جدید یونیکس را دوباره تایپ کنید: passwd: رمز عبور با موفقیت به روز شد تغییر اطلاعات کاربر برای نام کاربری مقدار جدید را وارد کنید یا برای نام کامل پیش فرض، ENTER را فشار دهید []: شماره اتاق []: تلفن محل کار []: تلفن منزل []: دیگر []: آیا اطلاعات صحیح است؟ [Y/n]

همانطور که مشاهده می کنید، پس از تنظیم رمز عبور جدید و تکرار آن، می توانید با فشردن کلید Enter از مرحله اطلاعات کاربر برای ایجاد کاربر در اوبونتو صرف نظر کنید. در نهایت یک کاربر جدید ایجاد می شود تا با فشردن کلید Y صحت اطلاعات را تایید کند. بنابراین، شما فهرست اصلی کاربر را ایجاد کرده اید. اکنون کاربر جدید می‌تواند فایل‌ها را در پوشه /etc/smel کپی، بنویسد یا ویرایش کند.

اگر قصد دارید به کاربر برای انجام برخی وظایف مدیریتی دسترسی بدهید، باید به او امتیازات sudo بدهید. در مقاله زیر نحوه انجام این کار را توضیح خواهیم داد.

اضافه کردن کاربر به گروه با سطح دسترسی sudo با دستور usermod

پس از افزودن کاربران به اوبونتو، اگر می خواهید به کاربر جدید دسترسی root بدهید، باید با sudo به آنها مجوز بدهید. برای این کار ابتدا کاربر را به گروهی با دسترسی sudo اضافه کنید. در اوبونتو 20.04، دستور sudo برای اعطای امتیازات کامل به هر کاربر در گروه sudo تنظیم شده است. حال با دستور زیر می خواهیم بررسی کنیم که کاربر جدید در چه گروه هایی قرار دارد:

groups parspack

خروجی که می بینیم به صورت زیر است:

تولید

parspack: parspack

با توجه به این خروجی کاربر با نام parsepak در گروه جدیدی به نام او قرار دارد. به طور پیش فرض در اوبونتو هنگام تعریف کاربر جدید، گروهی هم نام کاربر ایجاد می شود و کاربر در آن قرار می گیرد. برای افزودن یک کاربر به یک گروه جدید با دسترسی sudo، دستور زیر را وارد کنید:

 Sudo usermod -aG sudo parspack

در این دستور، -aG کاربر را با استفاده از usermod به لیست گروه ها اضافه می کند. البته استفاده از دستورات usermod به امتیازات sudo نیز نیاز دارد. این به این معنی است که شما می توانید از این دستور زمانی استفاده کنید که به عنوان یک کاربر عضو گروهی با دسترسی sudo یا root وارد شده اید. در این صورت با افزودن sudo به ابتدای دستور، کاربر جدید (در اینجا Parspack) نیز وارد گروه با دسترسی sudo می شود.

با استفاده از دستور Visudo امتیاز هر کاربر را تعیین کنید

در ادامه بررسی اضافه و حذف کاربران در اوبونتو، امتیاز هر کاربر را تعیین می کنیم. اگر می خواهید به هر کاربر یک امتیاز و سطح دسترسی خاص بدهید، می توانید با استفاده از دستور visudo این کار را انجام دهید. با این دستور یک فایل پیکربندی با نام /etc/sudoers در مسیر ویرایشگر پیش فرض سیستم باز می شود. در این فایل امتیاز هر کاربر به وضوح مشخص شده است. مانند دستورات بالا، اگر با دسترسی root وارد سیستم می شوید، از دستور زیر استفاده کنید:

visudo

اگر با دسترسی sudo و بدون دسترسی root وارد سیستم می شوید، از دستور زیر استفاده کنید:

sudo visudo

حالا خط زیر را پیدا کنید:

root ALL=(ALL:ALL) ALL

در زیر این خط دستور زیر را وارد کنید:

newuser ALL=(ALL:ALL) ALL

نام کاربری که می خواهید به sudo دسترسی داشته باشید جایگزین newuser کنید. به عنوان مثال، در اینجا یک کاربر به نام parspack خواهیم داشت:

Parspack ALL=(ALL:ALL) ALL

به ترتیب زیر این خط نام هر کاربری را که می خواهید به sudo دسترسی داشته باشید اضافه کنید. در نهایت فایل را ذخیره کرده و CTRL+X را فشار دهید. با زدن دکمه Y و سپس Enter فایل شما ذخیره می شود.

شاید از خود بپرسید که آیا از visudo یا usermod برای ایجاد یک کاربر در اوبونتو و دادن دسترسی sudo به او استفاده کنیم؟ در پاسخ باید بگوییم که استفاده از ویرایشگر Visudo تنها راهی است که از طریق آن می توانید در فایل /etc/sudoers تغییرات ایجاد کنید. با استفاده از این دستور، فایل در برابر چندین تغییر به طور همزمان قفل می شود. در نتیجه، این دستور حاوی یک فرمان چتر نجات برای جلوگیری از محدودیت های ناشی از پیکربندی نادرست است که منجر به از دست دادن امتیازات sudo می شود.

حذف کاربران در اوبونتو از طریق خط فرمان با دستور Deluser

اگر می خواهید کاربری را در اوبونتو حذف کنید، می توانید به راحتی آن را با استفاده از دستور deluser حذف کنید. مانند افزودن کاربران در اوبونتو، اگر با دسترسی root وارد شده اید، دستور زیر را تایپ کنید:

deluser parspack

اگر با دسترسی sudo و بدون روت وارد شده اید، دستور زیر را تایپ کنید:

sudo deluser parspack

همچنین می توانید با دستور زیر امتیازات دایرکتوری کاربر را حذف کنید:

sudo deluser --remove-home parspack

اگر برای یک کاربر امتیازی تعیین کرده اید، می توانید با دستور زیر آنها را حذف کنید:

sudo visudo
root ALL=(ALL:ALL) ALL
Parspack ALL=(ALL:ALL) ALL # DELETE THIS LINE

این از اعطای تصادفی دسترسی sudo به کاربر جدیدی که با همین نام ایجاد شده است جلوگیری می کند.

در شش مرحله ساده یک کاربر از رابط گرافیکی اضافه کنید

در ادامه آموزش افزودن و حذف کاربران در اوبونتو از محبوب ترین روش یعنی رابط گرافیکی استفاده خواهیم کرد. محبوبیت رابط گرافیکی آنقدر زیاد است که به یک جایگزین محبوب و درجه یک برای کاربرانی تبدیل شده است که رابطه خوبی با رابط خطی لینوکس برقرار نکرده اند. با انجام شش مرحله می توانید به راحتی یک کاربر را از طریق رابط گرافیکی به اوبونتو اضافه کنید:

  • گام اول: وارد بخش تنظیمات اوبونتو شوید. از قسمت System Settings و کلیک راست بر روی Ubuntu System به قسمت Settings بروید.
آموزش افزودن و حذف کاربران در اوبونتو
آموزش گام به گام افزودن و حذف کاربران در اوبونتو
  • مرحله دوم: در سمت چپ صفحه روی قسمت Users کلیک کنید.
اضافه کردن کاربران به اوبونتو
نحوه اضافه کردن کاربر به اوبونتو
  • مرحله سوم: روی Unlock در گوشه سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید.
ایجاد کاربر در اوبونتو
نحوه ایجاد کاربر در اوبونتو
  • مرحله چهارم: لطفا رمز عبور خود را وارد کنید. پس از آن تنظیمات باز می شود که در آن می توانید یک کاربر جدید تعریف کنید.
نحوه افزودن و حذف کاربران در اوبونتو
نحوه افزودن و حذف کاربران در اوبونتو
  • مرحله پنجم: اکنون دکمه باز کردن قفل به دکمه سبز Add User تغییر یافته است. روی آن کلیک کنید و کاربر جدید را بر اساس نوع حساب و دسترسی تعریف کنید.
اضافه کردن کاربر در اوبونتو
نحوه اضافه کردن کاربر به اوبونتو
  • مرحله ششم: پس از راه اندازی، می توانید با کلیک بر روی دکمه افزودن، کاربر جدیدی در اوبونتو اضافه کنید.
اضافه کردن کاربر در اوبونتو
نحوه اضافه کردن کاربر به اوبونتو

حذف کاربر از رابط کاربری گرافیکی

مانند افزودن کاربران در اوبونتو، حذف کاربران در اوبونتو نیز از طریق رابط گرافیکی ساده و سریع است. برای حذف یک کاربر در اوبونتو، کافی است روی دسکتاپ راست کلیک کرده و وارد پنل تنظیمات شوید. مشابه فرآیندی که در قسمت قبل انجام دادیم، به قسمت User در سمت چپ نوار تنظیمات بروید و روی تب Unlock کلیک کنید.

حذف کاربر از رابط کاربری گرافیکی
چگونه یک کاربر را از رابط گرافیکی در اوبونتو حذف کنیم

پس از وارد کردن رمز عبور و باز کردن قفل تنظیمات، حسابی را که می‌خواهید حذف کنید انتخاب کنید و روی دکمه قرمز رنگ Remove User کلیک کنید.

حذف کاربر در اوبونتو
نحوه حذف کاربر در اوبونتو

در مرحله آخر، از شما پرسیده می شود که آیا می خواهید فایل های حساب کاربری از جمله دایرکتوری خانه را نگه دارید یا خیر. اگر می خواهید فایل ها را نگه دارید، روی گزینه Keep File و اگر می خواهید کاربر را به همراه تمام فایل هایش حذف کنید، روی گزینه Delete Files کلیک کنید.

حذف کاربران در اوبونتو
نحوه حذف کاربران در اوبونتو

بنابراین، با چند مرحله ساده، می‌توانید کاربران را در اوبونتو در رابط گرافیکی محبوب اضافه و حذف کنید.

نتیجه

افزودن و حذف کاربران در اوبونتو و دسترسی مدیریتی به آنها در لینوکس با کمک رابط های خطی و گرافیکی امکان پذیر است. در این مقاله از وبلاگ پارسه پاک نحوه افزودن و حذف کاربران در اوبونتو به کمک خط فرمان و رابط کاربری گرافیکی را آموزش دادیم و همچنین در مورد اختصاص امتیاز برای هر کاربر صحبت کردیم. اگر در این زمینه سوال یا ابهامی دارید، آن را از طریق نظرات با ما در میان بگذارید تا کارشناسان پارس پک در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

1. چگونه کاربر جدید در اوبونتو اضافه کنیم؟

شما می توانید به راحتی کاربران را از طریق دستور adduser یا رابط کاربری Ubuntu به اوبونتو اضافه کنید.

2. چگونه کاربران را از اوبونتو حذف کنیم؟

شما می توانید کاربران در اوبونتو را از طریق دستور deluser و رابط گرافیکی اوبونتو حذف کنید.

3. آیا امکان اضافه و حذف کاربران در اوبونتو بدون دسترسی روت وجود دارد؟

بله، اگر عضو گروهی با دسترسی sudo هستید، امکان حذف یا اضافه کردن کاربران بدون دسترسی ریشه وجود دارد.