منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نحوه بازنشانی رمز عبور ریشه در اوبونتو با حالت بازیابی

نحوه بازنشانی رمز عبور ریشه در اوبونتو با حالت بازیابی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نحوه بازنشانی رمز عبور ریشه در اوبونتو با حالت بازیابی

در سیستم عامل های لینوکس، دو نوع کاربر به سرویس های احراز هویت یا رمز ورود به سیستم دسترسی دارند: یکی یک کاربر حرفه ای و دیگری یک کاربر عادی. هنگامی که رمز ورود را فراموش می کنید، کاربران حرفه ای می توانند آن را از طریق ترمینال برای شما بازیابی کنند. اگر کاربران حرفه ای رمز عبور خود را فراموش کنند چه باید بکنند؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که این افراد قبل از اینکه بتوانند در صفحه ورود به سیستم بوت شوند باید رمز عبور خود را بازیابی کنند.

در این مقاله آموزشی اوبونتو قصد داریم نحوه بازیابی رمز عبور ریشه از طریق حالت بازیابی را شرح دهیم. لطفا توجه داشته باشید که این به یک کاربر مخرب (هکر) اجازه می دهد تا به هاست لینوکس دسترسی فیزیکی پیدا کند و آن را کنترل کند. در آینده با ما همراه باشید تا در مورد روش بازیابی رمز عبور ریشه از طریق حالت بازیابی بیشتر بدانید.

Recovery Mode در اوبونتو چیست؟

اگر سیستم عامل اوبونتو شما در حالت عادی بوت نمی شود، بهتر است آن را در حالت ریکاوری راه اندازی کنید. این حالت برخی از ویژگی های اساسی را بارگیری می کند و شما را به حالت خط فرمان می برد. سپس، شما به عنوان root وارد سیستم خواهید شد و می توانید سیستم خود را با استفاده از ابزارهای خط فرمان شخصی سازی کنید.

چگونه پسورد اوبونتو را بازیابی کنیم؟

سیستم خود را به درستی با فشار دادن CTRL+ALT+DEL یا با استفاده از منوی Shutdown/Reboot هنگامی که سیستم عامل اوبونتو بوت می شود، راه اندازی مجدد کنید. هنگام راه اندازی مجدد، از F11، F12، Esc یا Shift برای ورود به حالت بازیابی GRUB استفاده کنید. اگر با فشار دادن F11 نمی توانید به منوی بازیابی دسترسی پیدا کنید، به جای آن F12 را فشار دهید.

بازیابی رمز عبور اوبونتو از حالت بازیابی

ممکن است به دلیل عدم استفاده طولانی مدت از سیستم عامل لینوکس توسعه یافته رمز ورود خود را فراموش کنید. بهتر است بدانید که برای ورود به سیستم نیازی به نصب مجدد سیستم عامل ندارید و می توانید با استفاده از روش های زیر رمز عبور ریشه سیستم خود را بازیابی کنید.

مرحله 1: وارد حالت بازیابی شوید. از تنظیمات منوی GRUB استفاده کنید

اگر هنوز سیستم خود را روشن نکرده اید، آن را روشن کنید و کلید Shift یا ESC را قبل از بارگیری سیستم عامل فشار دهید تا وارد صفحه منوی Grub شوید. اگر هم روشن است، با استفاده از کلیدهای ترکیبی CTRL+ALT+DEL، سیستم را مجددا راه اندازی کنید و مراحل ذکر شده را برای همین کار انجام دهید.

توجه: اگر از Oracle VirtualBox یا VMware استفاده می کنید، باید بلافاصله پس از ظاهر شدن لوگوی Oracle یا VMware، کلید Shift را نگه دارید. وقتی وارد منوی grub شدید، گزینه های پیشرفته برای اوبونتو را انتخاب کنید.

رمز عبور ریشه اوبونتو را بازنشانی کنید

رمز عبور ریشه اوبونتو را بازنشانی کنید

راه اندازی حالت بازیابی رمز عبور ریشه در اوبونتو

پس از این مرحله ابتدا یک صفحه سیاه با چند خط خروجی و سپس گزینه Recovery Mode به سرعت نمایش داده می شود.

حالت بازیابی رمز عبور ریشه را اجرا کنید

حالت بازیابی رمز عبور ریشه را اجرا کنید

راه اندازی حالت بازیابی رمز عبور ریشه در اوبونتو

مرحله 2: Root را در منوی بازیابی خط فرمان Shell انتخاب کنید

در صفحه مقابل گزینه های مختلفی را مشاهده خواهید کرد. Root – Drop to Root Shell Prompt را با استفاده از دکمه Enter انتخاب کنید.

نحوه بازنشانی رمز عبور در اوبونتو

نحوه بازنشانی رمز عبور در اوبونتو

خط فرمان اوبونتو را وارد کنید

پس از انتخاب، خواهید دید که صفحه فرمان قابل تایپ محیط خط فرمان لینوکس نمایش داده می شود. از این گزینه ها برای بازیابی رمز عبور ریشه سیستم خود استفاده خواهید کرد.

مرحله 3: Root Right Access را فعال کنید

به طور پیش فرض، پارتیشن ریشه دسترسی فقط خواندنی دارد. با استفاده از دستور زیر می توانید دسترسی نوشتن را فعال کنید:

mount -rw -o remount /

مرحله 4: نام کاربری و رمز عبور خود را بازنشانی کنید

در این مرحله به شما دسترسی root داده می شود و می توانید از دستور زیر برای نمایش لیست کاربران سیستم خود استفاده کنید:

ls /home

با استفاده از دستور زیر، باید بر اساس لیست نام های کاربری موجود، رمز عبور کاربری را که می خواهید بازیابی کنید، انتخاب کنید:

passwd username

در مرحله بعد، سیستم از شما می خواهد که رمز عبور جدید خود را دو بار وارد کنید. توجه داشته باشید زمانی که شروع به تایپ رمز مورد نظر می کنید چیزی روی صفحه نمایش داده نمی شود. این یکی از ویژگی های امنیتی سیستم عامل لینوکس است. رمز عبور سیستم را با دقت وارد کرده و کلید Enter را مانند تصویر زیر فشار دهید:

Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password:

تبریک می گویم! رمز عبور سیستم خود را با موفقیت بازنشانی کردید. اکنون زمان خروج از خط فرمان پوسته و ورود به محیط سیستم عامل است:

exit

پس از خروج به صفحه ریکاوری بازگردانده شده و گزینه normal boot را انتخاب کنید یا سیستم خود را ریستارت کنید تا با رمز جدید وارد محیط لینوکس شوید.

بازنشانی رمز عبور فراموش شده در اوبونتو

بازنشانی رمز عبور فراموش شده در اوبونتو

سیستم را مجددا راه اندازی کنید و با یک رمز عبور جدید وارد شوید

خطاهای احتمالی که ممکن است با آن مواجه شوید!

هنگامی که می خواهید رمز عبور جدیدی وارد کنید، ممکن است با خطای احتمالی به نام دستکاری احراز هویت مواجه شوید:

passwd username
Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password:
passwd: Authentication token manipulation error
passwd: password unchanged

این خطا به دلیل یک پارتیشن روت فقط خواندنی ایجاد می شود. برای رفع این خطا کافیست دستور زیر را وارد کرده و اجازه دسترسی به سیستم را بدهید:

mount -rw -o remount /

اکنون دوباره سعی کنید رمز عبور سیستم خود را بازیابی کنید. بدون شک این بار درخواست انجام خواهد شد. همانطور که مشاهده کردید، تنظیم مجدد رمز عبور اوبونتو بسیار ساده است و در عرض چند دقیقه می توانید رمز عبور ریشه را از طریق حالت بازیابی بازیابی کنید.

روشی جایگزین برای بازیابی رمز عبور ریشه در اوبونتو

اگر به دلایلی در ورود به بوت و بازیابی پسورد با کمک روش قبلی مشکل داشتید و نتوانستید رمز سیستم را با آن بازیابی کنید، می توانید از روش دیگری استفاده کنید.

دور اول

کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید و کلید Shift را نگه دارید تا صفحه Grub ظاهر شود (اگر به طور خودکار ظاهر نشود). برای دسترسی به ویرایش، کلید E را در خط فرمان Grub فشار دهید.

مرحله دوم

از گزینه های روی صفحه، خطی که با کلمه Linux شروع می شود را پیدا کنید و ro را به rw تغییر دهید و init=/bin/bash را به انتهای آن خط اضافه کنید. در مرحله بعد، ctrl-x را برای ذخیره و وارد کردن تغییرات اعمال شده فشار دهید.

اکنون با مجوز خواندن و نوشتن در هسته لینوکس بوت می شوید و به جای رفتن به رابط کاربری گرافیکی، از پوسته Bash استفاده می کنید. در واقع، سیستم شما بدون رمز عبور در پوسته ریشه بوت می شود.

دستور passwd را به همراه نام کاربری خود وارد کنید. اگر نام کاربری خود را نمی دانید، آن را با استفاده از دستور ls /home دریافت کنید (همانطور که در روش اول توضیح داده شد).

رمز جدید مورد نظر خود را وارد کنید. پس از تنظیم رمز عبور جدید، از ترمینال خارج شوید. در ترمینال، به سادگی reboot را تایپ کنید یا از دستور shutdown استفاده کنید:

shutdown -r now

با انجام تنظیمات، رمز عبور شما باید تغییر کرده باشد.

آیا بازیابی رمز عبور اوبونتو یک مشکل امنیتی نیست؟

سوال اصلی بسیاری از کاربران لینوکس در مورد به خطر انداختن سادگی و امنیت بازنشانی رمزهای عبور است. یکی از ویژگی های مهم سیستم عامل های لینوکس امنیت بی نظیر آنها در مقایسه با ویندوز است. با این حال، اگر “هر کسی” بتواند رمز عبور را بازیابی کند، چگونه می توان اوبونتو یا سایر توزیع های لینوکس را امن در نظر گرفت؟ یکی از خطرات احتمالی زمانی است که شخصی از طریق اینترنت به هاست لینوکس شما دسترسی پیدا کرده و آن را هک کند. اگر سیستم فیزیکی دارید، از این خطر دور خواهید ماند.

خطر هک فیزیکی سیستم عامل لینوکس با بازیابی رمز عبور ریشه

اگر شخصی به طور فیزیکی به سیستم عامل شما دسترسی پیدا کند، داده های شما در معرض خطر قرار خواهند گرفت. نکته مهم دیگر این است که اگر کل دیسک رمزگذاری شده باشد، هر کسی می تواند اطلاعات شما را حتی بدون ورود به سیستم عامل با استفاده از USB بدزدد. رمز عبور پیش فرض ریشه اوبونتو چیست؟

به طور پیش فرض سیستم عامل اوبونتو رمز عبور root ندارد و اکانت روت نیز قفل است. هنگامی که اوبونتو را به عنوان سیستم عامل نصب می کنید و حساب کاربری خود را ایجاد می کنید، حقوق sudo به عنوان Administrator به شما داده می شود. اما این به این معنی نیست که شما روت شده اید.

چگونه رمز عبور sudo خود را پیدا کنم؟

هیچ رمز عبور پیش فرضی برای sudo وجود ندارد و رمز بازیابی شده همان رمز عبوری است که هنگام نصب سیستم عامل اوبونتو برای آن تعیین شده است. نداشتن رمز عبور root یک ویژگی مهم است. به همین دلیل، گزینه Advanced برای اوبونتو در منوی بوت به شما این امکان را می دهد که برخی از وظایف مربوط به ریشه را با استفاده از اعلان پوسته ریشه انجام دهید.

این به شما امکان می دهد رمز عبور را از طریق root بازیابی کنید. اگر سیستم ایمن‌تری می‌خواهید، می‌توانید رمزگذاری دیسک (برای ذخیره داده‌های خود) یا رمز عبور را برای کاربر اصلی در اوبونتو تنظیم کنید.

نتیجه

بازیابی رمز عبور ریشه از طریق حالت ریکاوری یکی از روش های رایج برای بازنشانی رمز عبور سیستم عامل لینوکس است که به دلایل مختلف آن را فراموش کرده اید. در این مقاله آموزشی لینوکس از سری مقالات آموزش سیستم عامل، دو روش کاربردی برای بازیابی رمز روت معرفی کردیم که با انجام هر کدام از آنها می توانید رمز فراموش شده خود را در چند دقیقه بازیابی کنید.

سوالات متداول

1. آیا پس از فراموشی رمز روت لینوکس باید سیستم عامل را عوض کنیم؟

در صورت فراموشی رمز عبور سیستم عامل لینوکس، نیازی به نصب مجدد سیستم عامل نیست و می توانید رمز عبور ریشه سیستم خود را به چند روش بازیابی کنید.

2. اگر شخص غیرمجاز به سیستم ما دسترسی پیدا کند، آیا می تواند با بازنشانی رمز عبور اطلاعات را دریافت کند؟

پاسخ به این سوال متأسفانه مثبت است، اگرچه می توانید با رمزگذاری روی دیسک از دسترسی هکرها به اطلاعات شما جلوگیری کنید. اما ضروری است که با بازنشانی رمز عبور ریشه لینوکس از نقض امنیت جلوگیری کنید.

3. برای دسترسی به منوی GRUB از کدام کلیدها استفاده کنیم؟

هنگام راه اندازی مجدد می توانید از کلیدهای F11، F12، Esc یا Shift برای باز کردن حالت بازیابی GRUB استفاده کنید.