منو سایت

دبیان 9. نحوه تغییر رمز عبور root در

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
دبیان 9. نحوه تغییر رمز عبور root در

تغییر رمز عبور ریشه در دبیان عملیاتی است که معمولاً کاربران به آن نیاز دارند. در این مقاله نحوه پیکربندی sudo، انتخاب رمز عبور root، غیرفعال کردن ورود به سیستم root و بازنشانی رمز عبور root را به شما آموزش می دهیم. حتی اگر sudo را فعال نکنید و رمز عبور را به خاطر نیاورید، باز هم می توانید با این اقدامات یک رمز عبور جدید برای خود تعیین کنید.

نصب و پیکربندی Sudo در لینوکس دبیان

اگر هنگام نصب Debian 9 Stretch رمز عبور root را روی دستگاه خود تنظیم کنید، sudo را نمی توان از ابتدا پیکربندی کرد. همچنین، اگر به عنوان یک کاربر معمولی وارد شده باشید، نمی توانید هیچ دستوری را به عنوان روت اجرا کنید. در مرحله بعد، نحوه نصب و پیکربندی sudo را با جزئیات کامل توضیح خواهیم داد تا بتوانید پس از نصب دستورات را به صورت روت یا بدون نیاز به ورود به عنوان root اجرا کنید.

ابتدا با دستور زیر به عنوان root وارد شوید:

$ su -

سپس رمز عبور ریشه خود را وارد کنید و مطبوعات. اکنون باید به عنوان کاربر اصلی وارد شوید. در مرحله بعد، کش مخزن بسته apt را با دستور زیر به روز کنید:

# apt-get update

اکنون sudo را با دستور زیر نصب کنید:

# apt-get install sudo

پس از نصب موفقیت آمیز sudo، دستور زیر را برای اضافه کردن یک کاربر معمولی به نام shovn اجرا کنید:

# usermod -aG sudo shovon

پس از آن با دستور زیر به عنوان root از سیستم خارج شوید:

# exit

اکنون کاربر معمولی shovn می تواند هر دستوری را به عنوان root با استفاده از sudo اجرا کند:

$ sudo ls /var/log

shawon رمز عبور کاربر را وارد کنید و مطبوعات. دستور باید به صورت root اجرا شود.

رمز عبور لینوکس را تغییر دهید

رمز عبور لینوکس را تغییر دهید

چگونه رمز عبور روت را در دبیان تغییر دهیم؟

انتخاب رمز عبور ریشه برای دبیان

اگر در طول نصب Debian 9 Stretch رمز عبور root تنظیم نکرده باشید، رمز عبور root به طور پیش فرض انتخاب نخواهد شد. زیرا sudo باید برای کاربر معمولی شما پیکربندی شود. برای تنظیم رمز عبور root، دستور زیر را اجرا کنید:

$ sudo passwd

در مرحله بعد رمز کاربری خود را وارد کنید و مطبوعات. پس از آن رمز عبور root مورد نظر خود را وارد کنید و مطبوعات. اکنون رمز عبور خود را دوباره تایپ کنید و مطبوعات. در این مرحله باید رمز عبور جدید روت تنظیم کنید. اکنون می توانید با استفاده از رمز عبور جدید خود به عنوان root وارد شوید.

رمز عبور روت را تغییر دهید

اگر می خواهید رمز عبور ریشه خود را تغییر دهید، کافی است دستور زیر را دوباره اجرا کنید:

$ sudo passwd

حالا همان کاری را که در قسمت قبل انجام دادید، یعنی انتخاب رمز عبور انجام دهید.

دسترسی ریشه را غیرفعال کنید

اگر نمی‌خواهید اجازه دسترسی روت را بدهید، می‌توانید اکانت root را با دستور زیر قفل کنید:

$ sudo passwd -l root

برای فعال کردن مجدد روت، کافی است طبق مراحل انتخاب رمز عبور ریشه، یک رمز عبور جدید جدید انتخاب کنید.

بازیابی رمز عبور فراموش شده ریشه در دبیان

اگر رمز عبور root خود را فراموش کرده اید و sudo را پیکربندی نکرده اید، هرگز به نصب مجدد سیستم عامل فکر نکنید. زیرا هنوز راهی برای بازیابی رمز عبور ریشه وجود دارد. ابتدا کامپیوتر خود را ریستارت کنید. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، هنگام بوت شدن کامپیوتر شما باید منوی GRUB را ببینید. پس از آن، Debian GNU/Linux را انتخاب کرده و E را فشار دهید.

بازیابی رمز عبور ریشه در لینوکس

بازیابی رمز عبور ریشه در لینوکس

e را در منوی GRUB تایپ کنید

پس از انتخاب، باید پنجره زیر را مشاهده کنید. حالا مانند تصویر زیر به انتهای خط بروید:

بازیابی رمز عبور ریشه در دبیان

بازیابی رمز عبور ریشه در دبیان

برای تغییر رمز عبور ریشه در دبیان به انتهای خط بروید

قسمت ro quiet را از انتهای خط بردارید و مانند شکل زیر init=/bin/bash را در انتهای خط اضافه کنید. پس از اتمام، F10 را فشار دهید. در مرحله بعد، باید متنی شبیه به زیر مشاهده کنید:

linux          /boot/vmlinuz-4-19.0-8-amd64 root=UUID=c0e7e71a-f8a6-4005-9925-1ca5f3455d1 ro  quiet init=/bin/bash
حذف رمز عبور در دبیان

حذف رمز عبور در دبیان

init=/bin/bash را به انتهای خط اضافه کنید

لازم به ذکر است اگر از نسخه 11 دبیان استفاده می کنید باید rw init=/bin/bash را بدون تغییر در انتهای خط اضافه کنید. در مرحله بعد باید پنجره زیر را مشاهده کنید:

رمز عبور پیش فرض دبیان

رمز عبور پیش فرض دبیان

نحوه اعمال تغییرات بازیابی رمز عبور ریشه دبیان را ببینید

اکنون دستور زیر را اجرا کنید تا پارتیشن ریشه (/) را به صورت خواندنی و قابل نوشتن دوباره نصب کنید:

$ mount -o remount,rw /

سپس دستور زیر را برای نصب مجدد فایل سیستم /proc اجرا کنید:

$ mount -o remount,rw /proc

اکنون دستور زیر را برای بازیابی رمز عبور root اجرا کنید:

$ passwd

اکنون رمز عبور جدید خود را تایپ کرده و ادامه دهید مطبوعات. سپس رمز عبور جدید خود را دوباره تایپ کنید و برای تغییر رمز عبور root کلیک کنید. مطبوعات. اکنون دستگاه Debian 9 Stretch خود را مجددا راه اندازی کنید ، ، مطبوعات. پس از راه اندازی مجدد خواهید دید که می توانید با رمز عبور جدید وارد شوید. بنابراین، رمز عبور ریشه خود را بازیابی کرده و رمز عبور جدید را تغییر داده اید.

خرید سرور لینوکس

خرید سرور لینوکس

نتیجه

کارهایی که ما باید هر روز در مدیریت سیستم عامل لینوکس انجام دهیم شامل تغییر رمز عبور ریشه در دبیان، بازیابی، انتخاب رمز عبور و غیره است. دسترسی به سیستم اولین قدم در استفاده از هر سیستمی است. زیرا در غیر این صورت، سیستم عامل عملاً بی فایده است. اغلب دلیل فراموشی رمزهای عبور در دبیان به دلیل استفاده کاربران از رمزهای عبور مختلف در پلتفرم های مختلف است. در این مقاله آموزشی لینوکس، تمام عملیات بازیابی رمز عبور روت و غیر روت که ممکن است در هر سطحی از سیستم به آن نیاز داشته باشید را به شما آموزش داده ایم.

سوالات متداول

1. چگونه رمز عبور دبیان خود را بازنشانی کنیم؟

اگر رمز عبور دبیان خود را فراموش کرده اید، باید با استفاده از دستور passwd آن را بازنشانی کنید. اگر مدیر سیستم نیستید، باید از مدیر بخواهید که دستور passwd را اجرا کند تا رمز شما بازنشانی شود و بلافاصله منقضی شود.

2. چگونه رمز عبور ریشه را در دبیان تغییر دهیم؟

ساده ترین راه برای تغییر رمز عبور ریشه در دبیان 10 اجرای دستور passwd بدون آرگومان است. $ sudo passwd رمز عبور کاربر اصلی را تغییر دهید. رمز عبور جدید: رمز عبور جدید را دوباره تایپ کنید: رمز عبور: همه نشانه های احراز هویت با موفقیت به روز شده اند. همچنین می توانید حساب کاربری root را با دستور passwd مشخص کنید.

3. چگونه رمز عبور ریشه را در دبیان 11 تغییر دهیم؟

ابتدا با استفاده از ssh یا کنسول به سرور لینوکس دبیان وارد شوید. سپس یک shell prompt را باز کنید و دستور passwd را تایپ کنید تا رمز عبور ریشه در لینوکس دبیان را تغییر دهید. دستور واقعی برای تغییر رمز عبور ریشه در دبیان لینوکس sudo passwd root است.

4. نام کاربری و رمز عبور دبیان چیست؟

هیچ نام کاربری و رمز عبور پیش فرضی در دبیان وجود ندارد. اگر رمز عبور ثبت شده باشد، هیچ حساب کاربری root فعال نخواهد شد و رمز عبور کاربر ایجاد شده قبلی برای عملکردهای مدیریت استفاده خواهد شد. بنابراین، باید با استفاده از نام کاربری که در حین نصب ایجاد کرده اید، وارد شوید.

5. چگونه رمز عبور sudo خود را پیدا کنیم؟

هیچ رمز عبور پیش فرضی برای sudo وجود ندارد. رمزی که درخواست می شود همان رمز عبوری است که هنگام نصب اوبونتو تعیین کرده اید و از آن برای ورود استفاده می کنید.