منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • منتظر ویژگی جالب در به روز رسانی کرنل لینوکس 6.0 نباشید!

منتظر ویژگی جالب در به روز رسانی کرنل لینوکس 6.0 نباشید!

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
منتظر ویژگی جالب در به روز رسانی کرنل لینوکس 6.0 نباشید!

به‌روزرسانی بعدی هسته لینوکس نسخه 6.0 به جای لینوکس 5.20 خواهد بود. از آنجایی که اعداد نشان دهنده یک نسخه جدید هستند، لینوس توروالدز، خالق هسته لینوکس، اظهار داشت که این نسخه فقط یک عدد است و ممکن است برخی تغییرات اعمال نشود. نسخه های هسته لینوکس از قانون خاصی پیروی می کنند. اما چرا نسخه جدید از هیچ قانونی پیروی نمی کند؟ نسخه جدید هسته لینوکس در چه تاریخی منتشر می شود و چه تغییراتی در آن خواهد بود؟ در این مقاله آموزشی لینوکس سعی داریم به سوالات مربوط به به روز رسانی هسته لینوکس پاسخ دهیم. پس تا آخر با ما باشید.

خرید سرور لینوکس

خرید سرور لینوکس

ویژگی های جدید Linux Kernel 6.0

به روز رسانی هسته لینوکس به نسخه 6.0 در حال معرفی است و تمام ویژگی های جدید آن هنوز مشخص نشده است. اما تغییرات اصلی در هسته لینوکس بهبود گرافیک و پشتیبانی از شبکه ها و آداپتورهای صوتی بیشتر است. نیازی به گفتن نیست که اینها برای بازی های سخت افزاری مفید هستند.

سایر ویژگی های جدید Linux Kernel 6.0 عبارتند از:

 • بخش های تست با کد Rust در هسته نوشته شده است.
 • هسته لینوکس را بدون راه اندازی مجدد سرور به روز کنید
 • پشتیبانی سخت افزاری جدید
 • بهبود سیستم فایل های مختلف
 • تغییر برنامه

همچنین توروالدز اشاره کرد که برخی از تغییرات این نسخه روی Rust نوشته نخواهد شد. اگرچه امیدواریم کدهای Rust بیشتری در به روز رسانی های آینده لینوکس وجود داشته باشد. برخلاف C، Rust تاکید بیشتری بر امنیت حافظه و هسته دارد. با Rust، توسعه‌دهندگان می‌توانند از تهدیدات بزرگی مانند Heartbleed که امنیت سیستم را به خطر می‌اندازد، اجتناب کنند.

به روز رسانی کرنل لینوکس

به روز رسانی کرنل لینوکس

آشنایی با ویژگی های نسخه جدید هسته لینوکس

رمزگشایی شماره نسخه لینوکس: چرا 6.0؟

نسخه های قبلی لینوکس طبق قانون نسخه ویژه منتشر شد. اما چرا هسته لینوکس نسخه 6.0 به طور کامل قوانین را نقض کرد؟ برای درک بهتر نسخه لینوکس، به این مثال نگاه کنید. اگر می خواهید نسخه هسته لینوکس را در سیستم خود بررسی کنید، به ترمینال بروید و تایپ کنید:

uname -r

به عنوان مثال، اگر نسخه هسته لینوکس شما 5.18.5 باشد:

 • عدد اول، 5، نشان دهنده نسخه اصلی است.
 • عدد دوم، 18، نشان دهنده یک سری به روز رسانی های جزئی است.
 • عدد سوم، 5، نشان دهنده نسخه پچ است.

هسته لینوکس معمولاً از نسخه‌سازی معنایی (سیستم نسخه‌سازی مورد استفاده در نرم‌افزار منبع باز) پیروی می‌کند. لینوس توروالدز دلیل این تغییر نسخه را کوتاه شدن شماره نسخه اعلام کرد و به وجود تغییر عمده در نسخه جدید اشاره ای نکرد. از آنجایی که قوانین خاصی در این زمینه وجود ندارد، به جای استفاده از Linux Kernel 5.20، به سادگی Linux Kernel 6.0 یا Linux 6.0 خواهد بود.

برای دنبال کردن آموزش نحوه اتصال به سرور لینوکس با استفاده از PuTTY (ترمینال SSH) از سیستم عامل های مختلف، مقاله زیر را بخوانید.

به سرور لینوکس متصل شوید

کاربران چه زمانی می توانند به روز رسانی هسته لینوکس را به نسخه 6.0 دریافت کنند؟

این نسخه از به‌روزرسانی هسته لینوکس هنوز فقط کاندید انتشار است و در حال انتشار است. با این حال، کاربران حرفه ای می توانند خود هسته را دانلود و کامپایل کنند. نکته قابل توجه این است که اکثر کاربران منتظر انتشار نسخه نهایی بسته آن خواهند بود. از آنجایی که توسعه هسته لینوکس با سرعت زیادی ادامه دارد، ممکن است به زودی شاهد این تغییر بزرگ باشیم. همچنین، نسخه های جدید اغلب مربوط به امنیت هستند. بنابراین افراد زیادی علاقه مند به به روز رسانی آن هستند.

نتیجه

هسته لینوکس قلب اینترنت امروزی است. زیرا سرورهای متعددی را نه تنها در فضای ابری بلکه در همه جا فراهم می کند. به روز رسانی هسته لینوکس به نسخه جدید که نسخه 6.0 نام دارد، تغییرات عمده و قابل توجهی ندارد و صرفاً برای کوتاه کردن شماره نسخه، 6.0 نامیده می شود. این نسخه مانند همه به روز رسانی های معمولی دیگر مانند امنیت و گرافیک و کارت صدا تغییرات جزئی زیادی خواهد داشت. نسخه نهایی Linux Kernel 6.0 به زودی منتشر می شود و می توانید هسته سرور لینوکس خود را به روز کنید.

سوالات متداول

1. نسخه کرنل در لینوکس چیست؟

هسته لینوکس یک هسته سیستم عامل رایگان، متن باز و یکپارچه شبیه به یونیکس است که توسط لینوس توروالدز در سال 1991 ایجاد شد. هسته لینوکس بسته به نسخه، سطوح پشتیبانی متفاوتی دارد.

2. لینوکس کرنل 6.0 چه زمانی منتشر می شود؟

نسخه نهایی کرنل لینوکس 6.0 هنوز منتشر نشده است. از آنجایی که توسعه لینوکس سریع است، این نسخه به زودی به طور رسمی منتشر خواهد شد.

3. ویژگی های جدید لینوکس 6.0 چیست؟

 • جاسازی کد زنگ (مراحل اولیه)
 • پشتیبانی از ساخت هسته در زمان واقعی
 • پشتیبانی سخت افزاری جدید
 • بهبود سیستم فایل های مختلف
 • تغییر برنامه

4. چرا به لینوکس Kernel می گویند؟

زیرا رابط اصلی بین فرآیندهای سخت افزاری و کامپیوتری است. هسته این دو را با هم پیوند می دهد تا منابع را تا حد امکان بهینه مدیریت کند. نام آن Core است. زیرا در داخل سیستم عامل کار می کند. درست مثل یک دانه در یک پوسته سخت.

منبع:

news.itsfoss.com