منو سایت

نحوه نصب محیط گرافیکی در سرور اوبونتو

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نحوه نصب محیط گرافیکی در سرور اوبونتو

نصب محیط گرافیکی در اوبونتو امکان استفاده از سیستم عامل اوبونتو به صورت گرافیکی بر روی سرور را می دهد. سیستم عامل سرور اوبونتو گونه‌ای از استاندارد اوبونتو است که به‌منظور منبع باز و مناسب برای استفاده در شبکه‌ها، سرویس‌ها، دستگاه‌ها و سرورهای اینترنت اشیا طراحی شده است. اما سرور اوبونتو بر خلاف اوبونتو استاندارد پس از نصب رابط گرافیکی ندارد و این موضوع می تواند برای کسانی که تازه وارد این سیستم عامل شده اند و قصد استفاده از آن را دارند به مشکل بزرگی تبدیل شود. خوشبختانه امکان نصب رابط گرافیکی روی این سیستم عامل وجود دارد. در این مقاله از وبلاگ پارس پاک می خواهیم نحوه نصب رابط گرافیکی بر روی این سیستم عامل را برای شما توضیح دهیم; پس تا آخر با ما باشید.

مراحل راه اندازی محیط گرافیکی در اوبونتو

برای نصب رابط کاربری گرافیکی بر روی سرور اوبونتو، ابتدا باید اصول اولیه را آماده کنید و سپس به مراحل اصلی نصب بروید. برای این منظور مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

مرحله 1: اطلاعات بسته را به روز کنید

همیشه پیشنهاد می کنیم قبل از نصب بسته های مورد نیاز، آخرین اطلاعات مربوط به بسته ها را از مخزن جمع آوری کنید. می توانید این کار را انجام دهید و نسخه به روز شده بسته ها را با استفاده از دستور زیر نصب کنید:

sudo apt update
sudo apt upgrade

در تصویر زیر پوسته ترمینال را پس از اجرای دستور گفته شده مشاهده می کنید:

gui را در اوبونتو نصب کنید

اجرای دستورات به روز رسانی اطلاعات بسته

مرحله 2: محیط دسکتاپ را نصب کنید

محیط دسکتاپ مجموعه ای از اجزای یک رابط گرافیکی است، مانند تصویر زمینه، ابزارک ها، نمادها، منوها و نوار ابزار. همچنین این محیط دارای ابزارهای مفیدی مانند File Explorer و Desktop Search می باشد. در مرحله بعد باید این محیط را راه اندازی کنید.

چندین محیط دسکتاپ برای اوبونتو وجود دارد، از جمله GNOME، KDE Plasma، Xubuntu و Mate-Core. در ادامه تعدادی از این محیط های محبوب دسکتاپ را توضیح خواهیم داد.

سیستم عامل اوبونتو چه ویژگی هایی دارد؟ اوبونتو چه تفاوتی با سایر توزیع‌های لینوکس دارد؟ در مقاله زیر بخوانید.

اوبونتو چیست؟

1. محیط دسکتاپ Gnome

این محیط به صورت پیش فرض روی اوبونتو استاندارد نصب می شود. استفاده از امکانات این محیط راحت و فضاهای کاری پویا و نمایش کلی از فعالیت های انجام شده در آن کاملا در دسترس است.

2. محیط دسکتاپ پلاسما KDE

KDE Plasma یکی دیگر از محیط های دسکتاپ محبوب برای سیستم عامل اوبونتو است. این محیط طراحی منحصربفردی دارد و با انتخاب آن به هزاران افکت و میانبر دسترسی خواهید داشت که تجربه کاربری فوق العاده ای را برای شما به ارمغان می آورد.

3. Mate-Core Desktop Environment

محبوبیت این محیط دسکتاپ به دلیل ظاهر آن است که می تواند تجربه ای مشابه ویندوز یا MacOS را در اختیار شما قرار دهد. این محیط بسیار سبک وزن است و استفاده از آن می تواند بسیار کاربردی باشد، به خصوص برای سیستم های کم قدرت.

4. محیط دسکتاپ Xubuntu

این محیط هم کاملا سبک و هم پایدار است و می توان آن را با توجه به نیاز شما شخصی سازی کرد. یکی از مزایای محیط دسکتاپ Xubuntu این است که به راحتی می توان از آن با سخت افزارهای قدیمی استفاده کرد.

در جدول زیر، دستورالعمل های نصب هر یک از این محیط های دسکتاپ ارائه شده است:

دستور نصب دادمحیط دسکتاپ
sudo apt نصب ubuntu-desktopضرب المثل
sudo apt kde-plasma-desktop را نصب کنیدپلاسما kde
sudo apt نصب ubuntu-mate-coreاوبونتو رفیق
sudo apt xubuntu-core را نصب کنیدخوبونتو

مرحله 3: Display Manager را نصب کنید

در مرحله بعد باید نمایشگر را برای محیط دسکتاپ خود نصب کنید. ما در اینجا از LightDM برای این منظور استفاده می کنیم. LightDM منبع باز و رایگان است و وزن کم و پشتیبانی از چندین محیط دسکتاپ آن را به یک مدیر نمایشگر محبوب و کارآمد تبدیل کرده است. به همین دلیل، به طور پیش فرض در توزیع های مبتنی بر اوبونتو، مانند Linux Mint و Xubuntu استفاده می شود.

برای نصب LightDM از دستور زیر استفاده کنید:

sudo apt install lightdm

پس از نصب، از شما خواسته می شود تا مدیر پیش فرض دسکتاپ را انتخاب کنید. گزینه LightDM را انتخاب کنید و مراحل را ادامه دهید:

گنوم را روی اوبونتو نصب کنید

گزینه LightDM را انتخاب کنید

مرحله 4: سرویس Display Manager را راه اندازی کنید

پس از اینکه LightDM با موفقیت نصب شد، باید سرویس آن را فعال کنید. برای این منظور از دستور زیر استفاده کنید:

sudo systemctl start lightdm.service

پس از فعال سازی، باید LightDM را با استفاده از دستور زیر به Service Tools اضافه کنید. این باعث می شود که LightDM هر بار که سیستم بوت می شود به طور خودکار شروع به کار کند:

sudo service lightdm start

اکنون محیط دسکتاپ شما بر روی سرور ظاهر می شود:

XRDP را در اوبونتو نصب کنید

اضافه کردن به LightDM for Service Tool

نحوه نصب رابط گرافیکی در سرور اوبونتو

نمایش محیط دسکتاپ روی سرور

به عنوان نکته پایانی، اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید به CLI برگردید، می توانید این کار را با استفاده از مجموعه دستورات زیر انجام دهید:

sudo apt autoremove ubuntu-desktop
sudo systemctl stop lightdm.service
sudo apt autoremove lightdm

نتیجه

نصب رابط کاربری گرافیکی در اوبونتو به شما کمک می کند تا سرور را با رابط کاربری Ubuntu مدیریت کنید. اوبونتو یکی از سیستم عامل های سرور است که برای استفاده در سیستم های سرور و شبکه بسیار محبوب است. اما این سیستم عامل مانند اوبونتو استاندارد رابط گرافیکی ندارد و همین امر کار با این سیستم عامل را به خصوص برای کسانی که تجربه چندانی با دستورات خط فرمان لینوکس ندارند، دشوار می کند. در این مقاله وبلاگ پارس پاک قدم به قدم نحوه راه اندازی رابط گرافیکی بر روی این سیستم عامل را توضیح داده ایم.

سوالات متداول

1. سرور اوبونتو چیست؟

سرور اوبونتو نوعی از اوبونتو استاندارد است که به عنوان یک سیستم عامل بر روی سرورها نصب می شود.

2. آیا امکان استفاده از گنوم در سرور اوبونتو وجود دارد؟

بله، می توانید از گنوم در سیستم عامل سرور اوبونتو استفاده کنید.

3. محیط دسکتاپ چیست؟

محیط دسکتاپ مجموعه ای است شامل کاغذ دیواری، آیکون ها، منوها و نوار ابزار که برای رابط گرافیکی سیستم عامل طراحی شده است.